Tipy, jak snížit svatební rozpočet

Svatba není levná záležitost, zvlášť, pokud ji chceme se vším všudy, pozvat nejen rodinu, ale taky přátele, zajistit skvělé jídlo a zábavu, výbornou hudbu a ještě k tomu obdarovat svatebčany nějakým milým dárečkem na památku. Máte-li ale omezený rozpočet, ujasněte si, bez čeho se Vaše svatba obejde a bez čeho naopak ne. To je první krok.

Také jste si říkala, že pro vašich 40 hostů bude rozpočet 50.000 Kč stačit? A teď jste se podle předběžných propočtů dostali na 100.000 Kč a to ještě zdaleka nejste u konce? Věřte, že takto to má většina nevěst. Člověk, který se v tom nepohybuje, těžko předem dokáže odhadnout možné výdaje spojené se svatebním dnem. A těch 100.000 Kč bývá ještě ta nižší částka, dnes se svatba může vyšplhat i na půl milionu, ani nevíte jak 🙂 Ale pojďme si povědět, jak postupovat, pokud se chcete vejít třeba jen do těch 50-60.000 Kč. Ano, je to možné 🙂 Ale počítejte, že hostina v restauraci, snubní prsteny z bílého zlata ani živé smyčcové kvarteto do tohoto rozpočtu moc nezapadají.

Na čem tedy můžeme ušetřit?

Je toho spousta. V prvé řadě – obřad i hostina na jednom místě. Ušetříte tak peníze za benzin při přejíždění (a v neposlední řadě i čas). Co se týče oběda, ten neservírujte (jistě to bez svíčkové přežijete), ale nechte pouze raut a na večer například grilování. Tím také dost ušetříte.

Alko i nealko si nakupte vlastní, svatební dort si nechte upéct od známé, která se tomu věnuje jako koníčku nebo od neteře, která se učí na cukrářku.

Kytice si, obzvláště v letních měsících, můžete natrhat na louce a doplnit třeba nevěstiným závojem, který se dá koupit poměrně levně nebo vám třeba i roste na zahrádce 🙂

Místo živé kapely si zajistěte kamaráda s kvalitní hudbou v počítači a kvalitními repráky. A třeba ten kamarád umí i pobavit a může se ujmout moderování celého dne a rozjet i svatební zábavu 🙂

Prstýnky – pokud na nich chcete ušetřit nebo pokud už teď víte, že manžel ho ani nebude nosit (například kvůli práci), kupte z chirurgické oceli nebo z titanu. Případně jsem viděla i prstýnky ze dřeva v kombinaci s již zmíněným titanem, které byly opravdu originální a nebyly drahé.

Šaty i oblek můžete sehnat na bazárcích (a to krásné, většinou jen jednou použité, na rozdíl od půjčovny, kde šaty před Vámi mělo několik nevěst) nebo třeba máte sestru, která ráda šije. Účes a líčení zvládnete sama za pomoci šikovných kamarádek, cukroví napeče maminka a budoucí tchyně, aspoň se lépe seznámí :-).

Dekorace seženete velmi levně na Aliexpressu nebo od jiných nevěst, které prodávají dekorace z vlastní svatby. Dárečky svatebčanům dávat nemusíte a pokud ano, potěšte je domácí marmeládou nebo pečeným čajem namísto výslužek s cukrovím.

Rozhlížejte se kolem sebe, vzpomeňte si na rodinu, přátele a známé. Jistě Vám rádi pomohou. Je spousta možností, kde ušetřit.

Dalším skvělým nápadem, jak na svatbě ušetřit, je pojmout ji vskutku originálně – zaúkolujte hosty, aby každý přinesl nějaké dobré občerstvení (slané, sladké, teplé – zajistěte pouze várnice s teplou vodou). V našich končinách to ještě není úplně běžné, ale postupně se i toto u nás už rozšiřuje a věřte nebo ne, je to skvělý tah. Lidé se skvěle seznámí u povídání o receptech a ochutnávání jednotlivých dobrot 🙂 A Vaše peněženka tolik neutrpí. Hodí se to hodně na venkovní, přírodní a boho svatby.

 

Ale rozhodně nešetřete na fotografovi. Pokud máte někoho známého, kdo se tomu věnuje, umí to a ještě vám celodenní focení dá jako svatební dar, máte vyhráno. Pokud ale ne, věřte, že ceny kvalitních fotografů se pohybují od 5.000 Kč do 15.000 Kč, případně do 20.000 Kč, záleží na lokalitě. A fotky jsou to, co vám zůstane na celý život (případně i s prstýnky).

Velkou položkou bývá také cena za pronájem prostorubytování pro svatebčany. Toto je nutné z nízkonákladové svatby škrtnout. Svatbu můžete udělat třeba na chalupě u sestřenice, kde je navíc krásná příroda jako stvořená pro novomanželské focení a ještě tam můžou nejbližší přespat. Ostatní odveze třeba předem domluvený kamarád.

 

A přírodní svatby jsou teď v módě, takže to nám ještě nahrává v tomto úsporném modulu 🙂

 

Také je dobré zajistit si pomoc kamarádek, aby některá vítala hosty a připínala myrtu, jiná rozdávala koláčky a občerstvení, další pomáhala rozproudit zábavu, když se budete fotit. A tím nebudete muset vše nakládat například na svědkyni, nebo se tím stresovat sama.A svůj den si i tak užijete. A nemusíte za něj utratit statisíce, stačí mít kolem sebe dobré přátele, rodinu, která pomůže a především vědět, kde ušetřit. Což už teď víte, tak přeji mnoho úspěchů při organizaci Vaší svatby a především nádherný a nezapomenutelný svatební den 🙂

 

Pavla Musilová
Jsem svatební koordinátorka, která miluje svou práci a svoje nadšení vkládám do každé svatby. Pomáhám budoucím nevěstám s koordinací a organizací jejich svatebního dne. Poradím, na čem ušetřit a na čem naopak nešetřit. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
  1. Jirka napsal:

    Ahoj. Taky jsme při plánování svatby začali zjišťovat, jaká je realita. Rodiče nám říkali základní poučku, ať počítáme 1000 Kč na hlavu. Haha. To možná platilo před 20 lety 🙂 Na svatbě nás bude 50 a dostali jsme se na 120 tisíc Kč.
    Je teda fakt, že máme svatbu ve stylu „vše na jednom místě“ včetně ubytování pro hosty, ale i tak…
    Taky jsme o tom napsali článek u nás na blogu. Myslím, že dneska platí spíše počítejte počet hostů *2000.

  2. Zdena napsal:

    My máme rozpočet na svatbu 100 000 Kč, tak snad se vejdeme. Když ale vidím, co všechno stojí, tak nevím nevím. Zatím máme akorát snubní prsteny, které jsme si objednali z https://www.sperky-prsteny.cz/ . Chtěla jsem je z bílého zlata, i když ta jejich cena není zrovna nejnižší

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.