Svatba v květnu. A proč ne?

Máj, lásky čas. Pro Čechy je květen měsícem lásky, tak proč se v tomto měsíci dlouhodobě uzavírá nejméně sňatků? Za vším i dnes, v době moderních technologiíí a pokroku, stojí jedna stará pověra – „Svatba v máji, do roka na máry“ nebo taky „Svatba v máji, nevěsta na máry“. 

Povíme si, co stálo za vznikem této pověry a proč už dnes opravdu nemá smysl něčemu podobnému věřit 🙂

Pověra vznikla v dobách, kdy se tvrdě pracovalo na poli, na zimu se dělávaly zásoby potravin, které se ke konci zimy dosti zmenšily, lidé byli slabí… A tady už narážíme na původ pověry – pokud se dva brali v květnu, nevěsta s největší pravděpodobností otěhotněla ihned nebo velmi krátce po svatbě. Když se pak oteplilo, čekala ji tvrdá práce na poli, o svém možném požehnaném stavu ještě netušila a tak pracovala naplno. Mohlo tak docházet velmi často k potratům a tady už se nám rodí první důvod, který vedl ke vzniku pověry.

Tím druhým bylo to, že když nevěsta otěhotněla brzy po květnové svatbě, narodilo se miminko v rozmezí února až března, tedy v době, kdy se zima chýlila ke svému konci, zásoby se tenčily, všichni byli slabí a vyčerpaní (natož pak nebohá rodička po porodu) – a často jej bohužel nepřežila ona, nebo miminko, nebo případně oba. A tady už jsme u jádra pověry, nebylo těžké spojit si jedna a jedna. Když pak nějaká chytrá hlavička spočítala, že se ti dva brali v květnu a porod prostě nedopadl dobře, a to stejné se stalo ve vedlejší vesnici a také před pár lety jiným párům, tak to přece musí znamenat jediné – svatba v květnu nosí smůlu!

Trošku úsměvné na celé té nešťastné pověře je to, že dnes, v době přeplněných supermarketů, nám opravdu přes zimu nehrozí, že bychom trpěli hladem a na jaře byli celí zesláblí. Nevím, jak vy, ale u mě je to spíše naopak – přes zimu se podle mě spíš snadno přibere 🙂

Pro mě je květen jeden z nejkrásnějších měsíců a svou svatbu bych ráda směřovala právě na tento měsíc. Pokud jste stejného názoru a plánujete májové vdavky, připravte se, že ještě dnes se možná od svých maminek či spíše babiček dočkáte onoho zděšeného zvolání „Proboha, svatba v máji, do roka na máry!“, ale vy už budete vědět, jak na to reagovat a vysvětlíte jim, proč tato pověra kdysi vznikla a že už dnes není důvod se jí bát.

Přeji Vám krásně svatební (nejen májové) plánování 🙂

 

 

Pavla Musilová
Jsem svatební koordinátorka, která miluje svou práci a svoje nadšení vkládám do každé svatby. Pomáhám budoucím nevěstám s koordinací a organizací jejich svatebního dne. Poradím, na čem ušetřit a na čem naopak nešetřit. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.