Dnes si dáme trochu teorie o tom, co je vlastně potřeba k uzavření právoplatného občanského sňatku. O uzavření sňatku církevního bude článek zase příště 🙂
Jaké formality je tedy nutno splnit?
Svatební obřad probíhá za účelem uzavření manželství, to vzniká dle zákona „svobodným a úplným souhlasným prohlášením muže a ženy o tom, že spolu vstupují do manželství.“ Toto prohlášení se slavnostně činí před úřadem tomu určeným a minimálně za přítomnosti dvou svědků. Občanský sňatek se uzavírá osobně v přítomnosti matrikáře.
Snoubenci dále dle zákona uvedou, že jim nejsou známy překážky bránící jim v uzavření manželství, že znají vzájemně svůj zdravotní stav a že zvážili uspořádání budoucích majetkových poměrů svého bydlení a hmotného zajištění.
Oddávající položí snoubencům otázku, zda spolu chtějí vstoupit do manželství a souhlasným prohlášením obou manželství vzniká. Dále je nutno uvést, jaké budou nadále užívat příjmení a jaké příjmení budou užívat jejich společné děti. Co se týče dalších zvyklostí, jako jsou výměna prstýnků, polibek či přípitek, jedná se o nepovinné položky a je možno je na obřadu vynechat (ale byla by to škoda, nemyslíte?) 🙂
Kam se obrátit?
Pokud máte zvolen termín a místo obřadu, je nutno obrátit se na příslušný matriční úřad, do jehož obvodu místo obřadu spadá. Ze zkušeností vím, že spousta matričních úřadů má pro každý rok vypsány jednotlivé termíny, ve kterých oddává, a v jiný vás prostě neoddají. Je proto dobré obrátit se na ně co nejdříve, aby zrovna ten váš termín byl dostupný.
Jaké doklady budete potřebovat?
Před uzavřením civilního sňatku vyplníte na příslušném matričním úřadě „Dotazník k uzavření manželství“, který na matrice odevzdáte. Dále budete potřebovat:
Po uzavření manželství je vydán oddací list. Někdy jej manželé obdrží ihned, ale většinou přijde poštou nebo si ho vyzvednou na příslušném matričním úřadě, a to zpravidla v následujícím týdnu po svatbě.
Průběh civilního obřadu
Před samotným obřadem si k sobě matrikář vezme vaše občanské průkazy (cestovní pasy) a snubní prsteny. Na samotný začátek obřadu upozorní hudba, jako první vstoupí do místnosti svatební hosté, kteří mohou nebo nemusí vytvořit tzv. špalír, případně se posadí na připravená místa. Nejčastěji rodina nevěsty vpravo a rodina ženicha vlevo. Dále přichází ženich se svou maminkou po pravici, doprovodí ji na její místo a čeká na nevěstu. Ženich by neměl stát zády k oddávajícímu, stejně tak mu může být nepříjemné stát zády k přicházející nevěstě, proto většinou radíme, aby stál bokem a při příchodu nevěsty jí může vyjít třeba dva kroky naproti, aby si ji převzal od jejího tatínka 🙂
Po ženichovi přichází svědci, kteří si stoupnou každý na jednu stranu za ženicha (pro pořízení pěkných fotografií naši svědkové vždy stojí tak, aby bylo vidět snoubence zezadu celé, takže sice za snoubenci, ale na stranách).
Dalšími příchozími jsou družičky a družbové, po cestě mohou házet například okvětní plátky růží.
A poté již přichází nevěsta se svým tatínkem nebo dědečkem či jiným doprovodem (v poslední době není výjimkou ani bratr, rodinný kamarád nebo maminka), předá nevěstu ženichovi a posadí se na své místo v první řadě.
Následuje představení snoubenců oddávajícímu, což zajišťuje matrikářka, a poté svatební řeč. Během obřadu mohou také zaznít oblíbené písničky zvolené snoubenci předem. Následuje svatební slib, tedy svobodné vyjádření vůle, kdy se oddávající zeptá snoubenců, zda dobrovolně vstupují do manželství – je-li jeden ze snoubenců neslyšící nebo nemluví česky, je nutná přítomnost tlumočníka. Po jejich souhlasné odpovědi dojde k výměně prstýnků a prvnímu manželskému polibku.
Novomanželé poté podepíší Protokol o uzavření manželství (nevěsta se podepisuje svým novým příjmením a poté také svým původním). Protokol podepíší také svědci a oddávající. Následuje přípitek a gratulace (nejprve se gratuluje nevěstě a poté ženichovi) a poté novomanželé odchází utvořeným špalírem svatebčanů 🙂
Kdy nemůže být sňatek uzavřen?
Chystám pro Vás také článek týkající se náležitostí církevního sňatku, tak o tom zase příště 🙂