Láska za časů korony

Slyšíme o něm všude, ze všech stran, z televize, novin, od rodiny, známých. Řeší se dnes a denně. Ještě před rokem by nikoho z nás ani nenapadlo, že něco takového vůbec může nastat. Nikdo z nás si to neuměl představit. A přece přišel, dokázal to, co bylo do té doby naprosto nemyslitelné – takřka zastavil svět, uzavřel všechny doma, zastavil ekonomiku, uzavřel obchody, rozdělil společnost na několik táborů, překopal vše, na co jsme do té doby byli zvyklí a co jsme pokládali za samozřejmost. Kdo? Covid-19. Pro někoho obyčejná chřipka, pro jiného nemoc s těžkým průběhem, pro dalšího viník smrti jeho nejbližších. Tak či onak, covid tu je s námi a my se musíme nějakým způsobem přizpůsobit.

 

 

 

Ještě na jaře jsem věřila, že vše odezní tak rychle, jak to přišlo a vše bude zase ve starých kolejích. Letní sezona 2020 naštěstí proběhla ještě jakž takž v běžném režimu, naproti tomu podzimní svatby už začaly mít zase další omezení. A postupně se vše zase zavřelo, zakázalo. A už je to dlouhé, nikoho z nás to nebaví, nikam nemůžeme, člověk si nemůže koupit ani věci, na které byl běžně zvyklý (musí se ji leda objednat z internetu a čekat na jejich doručení). Nemůžeme si zalyžovat, zaplavat, zajít na kávu s kamarádkou, na víno s přáteli, s dětmi do herního centra. Prostě nic.

 

Ale i v této době je spousta párů, které by se chtěly vzít. Mají se rádi, chtějí svou lásku stvrdit nebo se třeba jen chtějí vzít předtím, než založí rodinu, aby se děti narodily do manželství. Někteří už třeba svatbu odložili a přesunuli z loňského roku na ten letošní. Věřili, že to letos bude lepší, že už bude vše za námi. Takových snoubenců znám hodně, řeším také mnoho přesunů svateb z loňska na letošek. Ale ono to stále nevypadá, že by se něco zlepšovalo. A co teď? Je opravdu těžké cokoliv plánovat, když člověk neví, co bude. Je to těžké jak pro snoubence, tak i pro nás, dodavatele. Svatební fotografové, kameramani, agentury, salony, majitelé hotelů a restaurací…Ti všichni čekají a neví, co dál. Je to jejich živobytí, pro některé z nás je naše práce splněným snem. A teď prostě nevíme a doufáme, že vše zase bude dobré.

Váháte-li, jestli uspořádat svatbu ještě v tomto roce nebo ji odložit, nemohu to za vás rozhodnout, ale mám pro vás alespoň malou radu. A to, abyste si při výběru dodavatele vždy předem ujasnili, zda je možné například Vaši uhrazenou zálohu přesunout v případě neočekávaných událostí na příští rok. Aby vám nepropadla, kdyby se stále svatby nemohly konat bez omezení. Většina dodavatelů by toto měla nabízet, já to například se snoubenci takto mám, a vy byste tak mohli být alespoň trochu v klidu. Samozřejmě nikdo vám nezaručí, že svatebčané nebudou muset mít roušky a podobně, to asi není důvod ke zrušení svatby, i když je to někdy nepříjemné. Ale budete mít alespoň jistotu, že kdyby byly svatby stále ještě omezené například na 15 účastníků a restaurace třeba stále nebyly otevřené, což už komplikace určitě je, a chtěli byste svatbu odložit o rok, tak vám dodavatelé vyjdou vstříc. Vše je o lidech a v této době to platí více něž kdy jindy.

Takže hledejte správné dodavatele, nebojte se o své zálohy a klidně plánujte. Já jsem možná nenapravitelný optimista, ale stále věřím, že letošní svatební sezona proběhne bez větších omezení, i když ne v takovém stylu, jak jsme zvyklí. Ale prostě bude. Já si totiž myslím, že covid teplo nemá rád a že nás nechá být 🙂

 

Přeji všem pevné nervy a mnoho sil a optimismu při plánovaní a při překonávání této doby 🙂

Pavla Musilová
Jsem svatební koordinátorka, která miluje svou práci a svoje nadšení vkládám do každé svatby. Pomáhám budoucím nevěstám s koordinací a organizací jejich svatebního dne. Poradím, na čem ušetřit a na čem naopak nešetřit. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.